Knihy

 

Od vzniku kníhtlače až po súčasnosť tvorba kníh prešla dlhú cestu. Moderné techniky sú sofistikovanejšie, rozšírili možnosti tlače aj spracovania a tiež urýchlili samotnú výrobu.

 

U nás Vám na mieru vytlačíme rôzne formáty kníh od veľkosti A6 až do veľkosti B4.

 

Zameriavame sa hlavne na nízke a stredné náklady kníh, kde vieme ponúknuť rýchle spracovanie a krátke termíny výroby.

 

V ponuke máme digitálnu aj ofsetovú tlač a podľa nákladu Vám preto vieme ponúknuť vhodnú technológiu tlače.

 

Takisto je na výber veľké množstvo rôznych druhov papiera. Vybrať si môžete či už z natieraných matných alebo lesklých, alebo tiež z nenatieraných papierov. Väčšina z týchto druhov má viacero rôznych druhov povrchov, farieb a plošných hmotností.

 

Z väzieb Vám vieme ponúknuť:

  • V1 - spinková väzba
  • V2 - lepená mäkká väzba
  • V4 - šitá mäkká väzba
  • V7 - tvrdá väzba s kombinovaným polepom
  • V8 - tvrdá väzba.

 

V prípade záujmu však vieme vyrobiť aj špeciálne väzby ako otabind, švajčiarsku väzbu a šitú väzbu s odkrytým chrbátom.

 

Na osobnom stretnutí Vám radi ukážeme rôzne vzorky papiera a typy väzieb, prípadne poradíme správny výber, aby výsledok zodpovedal Vašim predstavám.

 

Máte konkrétnu predstavu?

Pošlite e-mail s bližšou špecifikáciou a radi Vám pošleme cenovú ponuku.

 

 

Príprava súborov

 

Príprava súborov je častokrát podceňovaná súčasť grafiky, ktorá však môže pokaziť počiatočné nadšenie.

Súbory u nás prechádzajú predtlačovou kontrolou, avšak sú určité štandardy, ktoré je lepšie dodržiavať už od začiatku. Ušetrí sa tak pomerne veľa času a výsledok bude zodpovedať očakávaniam.

 

Jednou z týchto vecí, na ktoré treba myslieť hneď na začiatku, sú farebné profily. Pomocou správne nastavených profilov dokáže softvér čo najvernejšie simulovať farebné podanie. Samozrejme, tomu dopomáha kvalitný kalibrovaný monitor, no ani ten Vám nebude zobrazovať farby správne, ak sa nepoužije správny profil.

 

U nás máme kalibrovanú tlač na dva profily.  Pri tlači na natieraný papier je to Coated Fogra39 a pri nenatieraných papieroch Uncoated Fogra29. Profily je potrebné mať nastavené v každom používanom softvéri, teda od softvéru na úpravu fotografií, cez softvér na tvorbu vektorovej grafiky, softvér na sadzbu a úpravu textu, až po softvér na zobrazenie pdf súboru.

 

Ak profily máme nastavené, pri tvorbe grafiky dbáme, aby sme mali nastavené 3 mm spadávky a obrázky nemali rozlíšenie nižšie ako 300 dpi. Pre menej náročné oko je ešte postačujúce rozlíšenie 200 dpi. Avšak menšie rozlíšenie obrázkov ako 150 dpi je už okom viditeľné a pôsobí "kockato".

 

Ak máme všetko hotové, najlepšie je pre tlač pripraviť PDF súbor. Jeho výhodou je, že pokiaľ sa správne pripraví, tak obsah vrátane písiem bude rovnaký, bez zmeny, na viacerých počítačoch.

Pri tvorbe PDF súboru do tlače preto doporučujeme tvoriť súbor v štandarde PDF/X-1a, čím sa zabezpečí správna manipulácia s farbami, profilmi, písmami a viacerými ostatnými dôležitými vecami.

 

Potrebujete sa poradiť pri príprave dokumentu do tlače?

Napíšte nám e-mail a radi Vám poradíme.

 

 

Krátke zhrnutie

 

  • farebné profily: Coated Fogra39 pre natierané papiere, Uncoated Fogra29 pre nenatierané papiere
  • rozlíšenie obrázkov: 300 dpi
  • spadávky: 3 mm
  • vzdialenosť značiek od čistého rezu: 3 mm
  • PDF štandard: PDF/X-1a

 

 

VIENALA s.r.o.

Textilná 4

040 12 Košice

tel.: +421 55 789 87 11

e-mail: vienala@vienala.sk

© VIENALA s.r.o.

 

GDPR

Cookies